Sayfalar

5 Haziran 2007 Salı

BEN BİR TÜRK ZABİTİYİM


Yazar:Mustafa Aydemir
Ben Bir Türk Zabitiyim
Fiyatı: 28,00 YTL
Yayınevi: Denizler
Kategori: Biyografi / Tarih / Belgesel-Kitap/Türkçe
Özellikler: Boyut: 19 x 26 / kuşe kâğıt / 203 sayfa / 1. Baskı / renkli
Yayın Tarihi: Ağustos 2004

"Batıktan iki kahraman çıktı"

"Kürek atmaz yürek atar"

O, dört küçük topu ve kocaman yüreği ile, İngilizler'in dev uçak gemisi Ben My Chree'yi Meis'te sulara gömdü. Bir diğerini savaş dışı bıraktı. İki yüze yakın irili ufaklı tekneyi ve Fransız topçu tabyalarını top ateşi ile yaktı. Akdeniz'de sahillerimize ölüm kusan Fransız savaş gemileri, Paris II ve Alexandra'yı Kemer'de batırdı.

Tarihçilerin bilmediği, tarih kitaplarının yazmadı kahraman.
Dünyanın ilk uçak gemisi batıran adamı.


Çanakkale'den Kurtuluş Savaşı'na kadar her cephede savaştı.

I. Dünya Savaşı'nda yenilip silahlarımız ellerimizden alınırken İngiliz komutanlar bir tek bu şanlı bataryanın toplarını almayı askeri şerefe aykırı saydı. Bu dört top daha sonra onun ellerinde Kurtuluş Savaşımız'da Ege'de düşmanı hallaç pamuğu gibi attı.

O, denize döktüğü yaralı düşman askerleri ölümü beklerken, onların yaralarını sardı. O, sadece kahraman değil, zafer gecesini anılarına "Zaferden mütevellit neş'emizi yaralı düşman askerlerinin acısına hürmeten izhar etmedik" diye yazabilecek kadar da insandı. Pierre Loti, O'nun Fransızlara verdiği insanlık dersi ile bütün Fransa'yı ayağa kaldırdı.

Savaştan sonra Atatürk'ün teşvikiyle anılarını yazdı. Ama yayımlamadı. İçe dönük, sade ve mütevazı yaşadı.

Ta ki Mustafa Aydemir 1995 yılında Paris II batığına dalıp, yılar süren bir araştırmanın ardından ona ulaşana kadar da kendini bizlerden sakladı... Ve onun inanılmaz anıları Fransız-İngiliz askeri arşivlerinden tek tek doğrulandı.

Bu kitap, bu batıktan çıkan, bu meçhul kahramanın kitabıdır. Bu kitap, onun barut kokulu, insanlık dolu inanılmaz destanıdır...

Hiç yorum yok: