Sayfalar

1 Mayıs 2007 Salı

21. YÜZYIL "TÜRK YÜZYILI OLACAK"

ENERJİDE TÜRK DEVRİMİ
 

Vestel, doğalgaz ve sudan hidrojen elde ederek elektrik enerjisine dönüştüren pil üretti. Isınmada da kullanılabilecek olan bu pillerin satışına yıl sonunda başlanacakMİLLİYET/EKONOMİ SERVİSİ


Vestel'in geliştirdiği yakıt pili sayesinde önce doğalgazdan hidrojen elde edilecek, ardından da bu kaynak enerjiye dönüştürülecek. Vestel yetkilileri bu sayede elde edilen enerjinin konutlarda kullanımıyla elektrik ve ısınma faturalarında yüzde 15'e varan tasarruf sağlanacağını söyledi.
Doğalgazın ardından 2008'de sudan hidrojen elde etmeyi planladıklarını belirten Vestel yetkilileri, bu sayede de tasarrufun yüzde 90'lara varacağını açıkladı.
Vestel'in planlarına göre doğalgazdan enerji elde edilecek sistem, yıl sonuna kadar evlerde kullanılmaya başlayacak. Yeni sistemle, apartmanlara merkezi bir depo kurulup burada doğalgazdan hidrojen elde edilecek. Ardından da her bir evde bulunacak yakıt pilleri sayesinde, dönüşüm sağlanmış olacak.

Yakıt pilinin doğalgazdan 1 kilovatlık enerjiyi üretmesinin maliyetinin 5 bin dolar olacağı açıklandı. Türkiye'de günlük olarak konutların ortalama enerji kullanımının 3 kilovat olduğu göz önüne alındığında, bu sistemin evlerde kullanılması için 15 bin dolarlık harcama yapılması gerekiyor. 2008'den itibaren hiçbir ek harcama yapılmadan, bu düzeneğin suyla çalışmaya başlayacağı öngörülüyor.

20 milyon dolar harcandı
Vestel İş Geliştirme ve Stratejik Planlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Cengiz Ultav, hidrojen enerjisi alanında yürütülen laboratuvar çalışmalarının sonlandığını, artık söz konusu ürün ve teknolojilerde sertifikasyon sürecinin başlayacağını belirtti.
Ultav, "Hedefimiz Türkiye'yi temiz enerji alanında dünyadaki 3 lider ülkeden biri durumuna getirmek" dedi. Vestel'in hidrojen geliştirilmesi alanında 2 yılda 20 milyon dolarlık yatırım yaptığı bilgisini veren Ultav, "Şimdiye kadar bir rüyaya yatırım yapıldı. Bundan sonra ise bir fırsata yatırım yapacağız" dedi.Cepte batarya süresi uzayacak


Cengiz Ultav, Türkiye'den tonu 315 dolara deterjan hammaddesi olarak ihraç edilen borakstan, 50 bin dolarlık 'hidrojen süngeri' elde ettiklerini kaydetti.
Utav, bu yolla hidrojenin düşük maliyetlerle ve tehlikesiz bir şekilde taşınabilmesine ve depolanabilmesine olanak sağladıklarını belirtti.
Ultav ayrıca askeri alanlarda kullanılan telsizden cep telefonuna, dizüstü bilgisayardan radyo ve buzdolabına kadar birçok farklı ürünü olduğundan daha uzun süreyle çalıştıracak PEM (Proton Exchange Membrane) yakıt pillerinin geliştirilmesi konusunda çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
Ultav, "Yüzde yüz çevre dostu kuru pilleri ve yüksek verimlilikteki özgün elektroliz metodumuzla sudan hidrojen elde etme sistemini geliştirdik. Sertifikasyon ve deneme süreçlerinin ardından üretime hazır olacağız" diye konuştu.


Sistem nasıl çalışıyor?

Yakıt deposu, doğalgaz sayesinde ön ısıtmayla çalışmaya başlıyor.
Çalışma sırasında doğalgaz karbon ve hidrojen olarak 2 parçaya ayrılıyor.
Isı 650 dereceye ulaşınca doğalgazla ısınma bitiyor.
Isının yükselmesiyle harekete geçen katı oksit yakıt pili, elektrik ve ısıtma enerjisi üretiyor. Isınan sıcak su da kullanılabiliyor.


'Amerika bile geçildi'

Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nejat Veziroğlu da konuyla ilgili olarak düzenlenen toplantıya katıldı.
Veziroğlu, Vestel'in hidrojen ile ilgili olarak geldiği noktanın çok önemli olduğunu belirtti.
Hidrojenin üretimi ile ilgili hiçbir noktanın 'hayal' olmadığını belirten Veziroğlu, "Vestel son 2 yılda, Amerika ve Japonya'da yapılanları bile geçti. Türk sanayii böyle katma değerli ürünler yarattıkça, ülke kalkınacak" diye konuştu.
Projenin geliştirme safhalarında Enerji Bakanlığı veya TUBİTAK ile hiçbir görüşmelerinin olmadığını kaydeden Cengiz Ultav da, "Biz bir hedef belirledik ve bu hedefe doğru koşarken onlarla görüşme imkânımız olmadı. TÜBİTAK ile yollarımızın bir noktada kesişeceğine inanıyorum. Hükümetle olabilecek görüşmeler de zamanla yapılacaktır" dedi.

Hiç yorum yok: