Sayfalar

14 Nisan 2007 Cumartesi

ÇAĞIMIZA YÖN VEREN DAHİLER:Linus TorvaldsLinus Benedict Torvalds
ve LİNUX

(d. 28 Aralık 1969, Helsinki, Finlandiya)
Linux işletim sistemi çekirdeğinin geliştiricisi ve proje yöneticisidir. Aslen Finlandiya'lı olup, ABD'de yaşamaktadır. Transmeta'daki görevinden ayrıldığından beri OSDL'de (Açık Kaynak Geliştirme Laboratuvarları) tam zamanlı olarak Linux çekirdeği üzerinde çalışmaktadır.
Linus, Andrew. S. Tanenbaum tarafından geliştirilen Minix'den ilham alarak Unix tarzında kişisel bilgisayarlarda çalışabilecek bir işletim sistemi geliştirmiştir. Linux şimdi bir çok mimaride çalışmaktadır.
Linux, Linus Torvalds'ın 1991 yılında Helsinki Üniversitesi'nde bir öğrenci iken Intel'in yeni işlemcisi 80386nın korumalı mod mimarisini denemek üzere geliştirmeye başladığı bir işletim sistemi çekirdeğidir. İnternette yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan birçok programcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır.[1] Hızlı bir sürecin sonunda Linus'un geliştirdiği çekirdek, GNU hareketinin bir meyvesi ve aynı zamanda taşıyıcısı haline gelmiştir. GNU için yazılmış özgür yazılımlar çok kısa süre içerisinde Linux çekirdeği ile uyumlu çalışabilecek hale getirilmiş ve ortaya güçlü, esnek ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi çıkmıştır. GNU/Linux olarak anılması gereken işletim sistemi zaman içerisinde telaffuz kolaylıklarından ötürü Linux olarak anılmaya başlanmıştır.