Sayfalar

7 Ağustos 2008 Perşembe

PROF. DR. YUSUF HALAÇOĞLU


HALAÇOĞLU HOCAYA DAİR
AKP hakkında açılan kapatma davasının görüşülmesine sayılı günler kalmışken, Ergenekon adı verilen yapılanma çerçevesinde gözaltıların ve tutuklamaların ardından 2455 sayfalık iddianamede açıklandı. Herkes bu gündemlerle iştigal olurken Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf HALAÇOĞLU da Ermenilere jest olsun diye görevden alınıyordu.
8 Temmuz'dan beri İsviçre'nin Bern kentinde yapılan Türkiye-Ermenistan görüşmelerinin ardından 23 Temmuz 2008 günü Resmi Gazete de bir görevden alınma kararı bütün (medya organlarının)(gazete, televizyon ve internet medyasının) üst sıralarında yerini aldı. 21 Eylül 1993'den bu yana Atatürk Kültür merkezi mi?, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu Gazi Üniversitesi'ndeki asli görevine iade edilmek üzere görevinden alındığı duyuruluyordu.
Ne diyordu Halaçoğlu Hoca; Ermeni Soykırımı konusunda buyurun masaya biz arşivlerimizi açalım diyordu. Her şey gözler önünde diyordu. Van da Ermeniler tarafından yapılan katliamları yaşayıp halen hayatta olanlar da ortada canlı şahit olarak duruyordu.
Türk değil Türkiyelilik söylemini ortaya koyan, Kürdistan dan gelen haberler bizi mutlu ediyor diyen, Kerkük'te Türkmenleri yok sayan, Barzani'ye kardeşim diyen bir zihniyetin sahibi olan Recep Tayip Erdoğan Ermenilerle aramızda buzları eritmek için tarihin gerçeklerini söyleyen Halaçoğlunu görevden alarak görevini yerine getiriyordu.
Sayın Başbakanın kardeşim dediği Talabani ve Barzani Dağlıca'da 12 Şehit verdiğimiz gün "biz bir kedi dahi vermeyiz" diyorlardı. Şehitlerin cenazesi kalkmadan Recep Tayip Erdoğan ise İngiltere'ye gezmeye gidiyordu. Memleket alev alev şehit acısıyla yanarken konferans dinliyor, İsrail Başbakanı ile görüşmeler yapıyordu. Hele o süreçte söyledikleri traji komik olaylar hala güncelliğini korumakta ve ağızlarda espiri konusu olmaktadır.
Bildik kararların altına imza atan Recep Tayip Erdoğan AB yollarında kapı çalarken 26 Şubat 1992 günü Azerbaycanda Hocalı Katliamının başında bulunan eli kanlı katil Ermenistan Eski Devlet Başkanı Koçaryan'ın hamisi, Ermenistan yeni Devlet Başkanının Cumhurbaşkanı Gül'ü Erivanda yapılacak olan Ermenistan – Türkiye Milli maçı için davet etmiştir. İsviçre de yapılan görüşmelerin ardından hemen jestini yaparak Ermeni Soykırımı yalanını her defasında bozan Prof.Dr. Yusuf HALAÇOĞLU'nun görevine son vermiştir.
Halaçoğlu hoca ki sayısız eserlerin altına imza atmış, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcılığı, Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcılığı ve Rektör Vekilliği gibi görevlerde bulunmuştur.
Kafası kapatma davasıyla dolu, bir yanda Ergenekon Operasyonuna odaklanan Büyük Ortadoğu Projesinin Eşbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'a Ermeni Meselesi hakkında birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz.
1- Türk Tarihinde Ermeniler, Ankara 2001 (Prof.Dr. A. Süslü, Prof.Dr. F.Kırzıoğlu, Prof.Dr. R.Yinanç ile beraber).
2 - Ermeni Tehciri ve Gerçekler, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara 2001.
3 - Facts On The Relocation of Armenians. 1914-1918, Ankara 2002.
4 - Ermeniler: Sürgün ve Göç, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara 2004.
Bu eserler Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu tarafından Ermeni Meselesi hakkında kaleme aldığı eserler arasında yer almaktadır. Bu kitapları okuduğunuzda belki bir nebze faydalanırsın diyoruz.
Göreve geldiği günden bu yana millilik adına ne varsa bölüp parçalayan, şehit anasına askerlik yan gelip yatma yeri değildir diyerek kendi oğullarını askere göndermeyen, vatandaşına ananı da al git diyen, şehit cenazelerine abartılıyor diyen, şehitler ölmez vatan bölünmez haykırışlarının üzerine kolluk kuvvetlerini salan zat-ı muhterem.
Kıbrıs Davasının Mücahidi Rauf DENKTAŞ'a yaptıkların daha hafızalarda saklı duruyor. Siz ki Eski DEP milletvekillerini Başbakanlık konutlarını karşılamakla gurur duyuyorken Talabani'yle Barzani'yle kardeşlik edip BOP'a eş başkanlık yaparken şehide kelle apo ya sayın diyerek hüsni niyet gösterirsin.
Tüccar mantalitesiyle ülke yönetmeye kalkan, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kırmızı çizgilerini hiçe sayan, dışarıda ver kurtul içerde sat kurtul mantığıyla yürüyen Recep Tayip Erdoğan burslarla okuttuğu çocuğuna gemi alıp "ne var sanki gemi var gemicik var bankadan kredi alın sizde alırsınız" diyerek Türk Milletiyle alay eden muhterem.
Sen Ermenilere hüsni niyet göstermek için böyle bir bilim adamını bulunduğu kurumun başından habersizce görevden alırken HALAÇOĞLU Hocanın gösterdiği büyük tevazunun da kendisine örnek olmasını diliyoruz.
Bakın ne diyor. Halaçoğlu Hocam;
Görevden alınma gerekçemi bilmiyorum. Kararname Resmi Gazete'de çıkmış. Gazeteciler beni arayınca haberim oldu. Umurumda değil. Sırtımda yüktü. Ben her zaman ne biliyorsam onu söyledim. Hep tarih bilinci ile bilimsel çerçevede görüşlerimi ifade ettim, doğru bildiğim yolda yürüdüm. Bunun dışındakiler beni fazla ilgilendirmiyor. Hiçbir şeyden haberim yok. Makama bağlılık gibi bir derdim olmadığı için, niye görevden alındığımla ilgilenmem, sormam. Bir bilim adamı olarak birilerinin torpili ile bir makama gelmeyi ve o makamda kalmak içinde torpil arayışı içinde olmayı sindiremem
En güzel makam bilim makamıdır. Bilim adamlığımı da kimse elimden alamaz. Görevden alanlar bilim adamlığımın seviyesini tayin edemez. Bundan sonra da bir tarih bilimci olarak ilmi çalışmalarımı sürdüreceğim. 1993'ten beri TTK Başkanı'yım. Bu kuruma 15 yıl hizmet yapmış biri olarak ilgili sayın Bakanın, en azından bir teşekkür etmesi şık olurdu. Ancak bu da kendilerinin nezaket ve terbiye anlayışlarıyla ilgili kendilerinin bilecekleri bir iş. Ben kimseye, özellikle devletime ve milletime kırgın değilim. Ben geçmişte 3.5 yıl devlet arşivleri genel müdür vekilliği yaptım. O zamanda kimse teşekkür etmedi. Millet ve Allah biliyor nasıl olsa. Ben milletim için çalıştım.

Bir de şu misali veriyor Hocam;
"Bu her zaman için olabilecek bir konu. Şeyhülislamlardan biri; 'Biz elimize ayakkabımızı almış insanlarız, her zaman için bulunduğumuz yerden başka yere gidebiliriz' diyor. Biz aynı düşüncedeyiz. Bugün devletin şu görevini yaparsınız, yarın bilim adamı olarak görevinize devam edersiniz, normaldir bunlar, normal karşılıyorum."
Ermeni lobisi için tarihin gerçeklerini ortaya koyduğun bu görevden senin bir kez daha gerçek yüzünü ortaya koymuştur. Hamasi nutuklar yerine belgeyle evrakla tarihin gerçekleriyle konuşan, gerçekleri suratınıza vuran Halaçoğlu Hoca'nın da gösterdiği tevazuda sana bir ders olsun.

PROF. DR. YUSUF HALACOĞLU KİMDİR?
1949 yılında Adana'nın Kozan kazasında doğdu. 1967'de liseyi, 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yeniçağ Tarihi Kürsüsü'nden "Fırka-i İslâhiye ve Kozan" isimli lisans tezini hazırlayarak mezun oldu. 1974 yılında aynı üniversitede Yeniçağ Tarihi Kürsüsü'nde asistan, 1978 yılında "XVIII. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda İskân Siyâseti" konulu doktora tezi ile doktor oldu. 1982'de Yardımcı Doçent, Nisan 1983'te de "Osmanlı İmparatorluğu'nda Menzil Teşkilâtı ve Yol Sistemi" isimli doçentlik tezini hazırlayarak doçentliğe yükseldi. 1983-84 öğretim döneminde bir yıl süreyle 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 41. maddesi uyarınca Elâzığ Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde görev yaptı. 1986 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü'ne geçti. 20 Mart 1989'da "XVI. Yüzyılda Sosyal, Ekonomik ve Demografik Bakımdan Balkanlar'da Bazı Osmanlı Şehirleri" konulu takdim tezi ile profesörlüğe yükseldi. Aynı tarihlerde Türk Tarih Kurumu asıl üyesi seçildi. 1989 yılında Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı'na tayin edildi ; 17 Aralık 1990'da da Genel Müdür Yardımcılığına getirildi. Bu sırada, Osmanlı Arşivi'nin otomasyonunu başlattı. Bu görevinden 2 Mart 1992'de istifa etti ve Marmara Üniversitesi'ndeki görevine döndü. 26 Ağustos 1992 tarihinde Rektör yardımcısı oldu. 23 Ekim 1992'de Rektör vekili ve Kasım 1992'de tekrar rektör yardımcılığında bulundu. Bu görevdeyken 21 Eylül 1993'de Türk Tarih Kurumu Başkanlığı'na getirildi.
23 Temmuz 2008 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Gazi Üniversitesi’ndeki asli görevine iade edilmek üzere görevinden alındı.
BİLİMSEL ÇALIŞMALARI
a) Basılmış Kitaplar1
- Ahmed Cevdet Paşa, Ma‘rûzât, İstanbul 1980, V-XV+270 s., 16 belge, 3 harita.
2- XVIII. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun İskân Siyâseti ve Aşiretlerin Yerleştirilmesi, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara 1988, VII-XX+179 s., 2 harita (İkinci baskı).
3- Osmanlılarda Ulaşım ve Haberleşme (Menziller), PTT Genel Müdürlüğü Yayını, Ankara 2002.
4- Osmanlı Devlet Teşkilâtı ve Sosyal Yapı, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara 1991 (Dördüncü baskı).
5- Başlangıçtan 1774'e Kadar Osmanlı Tarihi, Anadolu Uygarlıkları Ansiklopedisi ( Bir heyetle beraber), İstanbul 1982.
6- 90 Numaralı Mühimme Defteri, İstanbul 1994 (Bir heyetle beraber).
7- Türk Tarihinde Ermeniler, Ankara 2001 (Prof.Dr. A. Süslü, Prof.Dr. F.Kırzıoğlu, Prof.Dr. R.Yinanç ile beraber).
8- Ermeni Tehciri ve Gerçekler, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara 2001.
9- Facts On The Relocation of Armenians. 1914-1918, Ankara 2002.
10- Ermeniler: Sürgün ve Göç, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Ankara 2004.
b) Makaleler :
1- "Midhat Paşa'nın Necid ve havalisi ile ilgili birkaç lâyihası", Tarih Enstitüsü Dergisi, Sayı 3 (İstanbul 1973), s. 149-176.
2- "Fırka-i İslâhiye ve Yapmış olduğu iskân", Tarih Dergisi, Sayı 27 (İstanbul 1973), s. 1-20.
3- "Teselya Yenişehri ve Türk eserleri hakkında bir araştırma", Güney-doğu Avrupa Araştırmaları Dergisi, Sayı 2-3 (İstanbul 1974), s. 89-100.
4- "Bombay şehbenderi Hüseyin Hasib'in 1876 tarihli bir mektubu", Türk Kültürü Dergisi, Sayı 136-138 (Ankara 1974), s. 259-265.
5- "Batı Trakya Türk Basınından seçmeler", Türk Kültürü Dergisi, Sayı 159 (Ankara 1976), s. 29-37.
6- "Şer‘iyye Sicilleri'nin Toplu Kataloğuna Doğru, Adana Şer‘iyye Sicilleri", Tarih Dergisi, Sayı 30 (İstanbul 1976), s. 99-108.
7- "Greec Policy and the Ottoman State, 1885-1918", Dış Politika (Foreign Policy) Dergisi, V/1-2 (Ankara 1977), s. 47-57 (Aynı makale "Yunanistan'ın Osmanlı Devleti'ne karşı takip ettiği siyaset (1885-1918)" adı altında Türk Dünyası Araştırmaları Dergisi, Sayı 6 (İstanbul 1980), s. 14-25'de Türkçe olarak da yayınlanmıştır).
8- "Tapu-Tahrir Defterlerine göre XVI. Yüzyılın ilk yarısında Sis (=Kozan) Sancağı", Tarih Dergisi, Sayı 32 (İstanbul 1979), s. 819-892+1041-1046.
9- XVIII. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun iskân siyâsetinde Derbendlerin yeri", Millî Eğitim ve Kültür, Sayı 6 (Ankara 1980), s. 95-102.
10- "Osmanlı İmparatorluğu'nda Menzil Teşkilâtı hakkında bazı mülâhazalar", Osmanlı Araştırmaları (The Journal of Ottoman Studies), Sayı II, İstanbul 1981, s. 123-132.
11- "Ahîlik ve Adana Esnaf Teşkilâtı", Türk Kültürü ve Ahîlik, İstanbul 1986, s. 197-201.
12- "Kendi Kaleminden Ahmed Cevdet Paşa", Ahmed Cevdet Paşa Semineri Bildirileri, İstanbul 1986, s. 1-6.
13- "Ma‘rûzât ve Tezâkir'de Mustafa Reşid Paşa ve Tanzimat Erkânı", Mustafa Reşid Paşa ve Dönemi Semineri, Bildiriler, Ankara 1987, s. 25-29.
14- "Binbaşı İsmail Hakkı Bey'in Kaşgar'a dâir eseri", Tarih Enstitüsü Dergisi, Sayı 13 (İstanbul 1987), s. 521-549.
15- "Hatay ve Yöresinde Türk Aşiretlerinin Yerleştirilmesi", Türk Kültürü Dergisi, Sayı 296 (Ankara 1987), s. 11-14.
16- "XVII ve XVIII. Yüzyıllarda Gaziantep ve Yöresindeki Türk Aşiretlerinin Yerleştirilmesi", Türk Kültürü Araştırmaları Dergisi, Erol Güngör'e Armağan, Ankara 1988, s. 109-112.
17- "Abbas Ağa",Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi (DİA), İstanbul 1988, I, 20-21.
18- "Abdülkerîm-i Keşmîrî", DİA, I, İstanbul 1988, s. 252-253.
19- "Adana", DİA, I, İstanbul 1988, s. 349-353.
20- "Adıyaman", DİA, I, İstanbul 1988, s. 377-379.
21- "Adile Hatun", DİA, I, İstanbul 1988, s. 382.
22- "Ağrı", DİA, I, İstanbul 1988, s. 479-481.
23- "Tarih Boyunca Kozan", Kozan Yıllığı, İstanbul 1988, s. 3-19.
24- "Osmanlı Devlet Teşkilâtı", Doğuştan Günümüze Büyük İslâm Tarihi, İstanbul 1989, s. 312-453.
25- "XVI. Yüzyılda Sosyal, Ekonomik ve Demografik Bakımdan Balkanlar'da Bazı Osmanlı Şehirleri", Belleten, LIII/207-208 (Ankara 1989), s. 637-681.
26- "Ahmed el-Mücahid", DİA, II, İstanbul 1989, s. 109.
27- "Alâeddin Halacî", DİA, II, İstanbul 1989, s. 330.
28- "Turkish settlement in Rumelia (Bulgaria) in the 15 th and 16 th centuries : town and village population", International Journal of Turkish Studies, vol 4/2 (İstanbul 1990), s. 23-40.
29- "Kuruluşundan Günümüze Bulgaristan'da Türk Nüfusu", Sosyal ve İktisat Tarihi Kongresi, Bildiriler, Marmara Üniversitesi, İstanbul 1989.
30- "Tahrir Defterlerine Göre XVI. Yüzyılda Bazı Anadolu Şehirlerinde Demografik Yapı", Yakın Tarihimizde Van Uluslararası Sempozyumu, Bildiriler, Ankara 1990, s. 215-222.
31- "Anadolu, Osmanlı Hakimiyetine geçişi", DİA, III, İstanbul 1991, s. 116-117.
32- "Anadolu, Ulaşım ve Yol Sistemi", DİA, III, İstanbul 1991, s. 127-128.
33- "Arapkir", DİA, III, İstanbul 1991, s. 328-329.
34- "Ardahan", DİA, III, İstanbul 1991, s. 350.
35- "Asir", DİA, III, İstanbul 1991, s. 482-484.
36- "At", DİA, IV, İstanbul 1991, s. 28-31.
37- "Bagras", DİA, IV, İstanbul 1991, s. 450-451.
38- "Bağdad", DİA, IV, İstanbul 1991, s. 433-437.
39- "Kosova Savaşı", I. Kosova Zaferinin 600. Yıldönümü Sempozyumu , 26 Nisan 1989, Ankara 1992, s. 29-33.
40- "Basra", DİA, V, İstanbul 1992, s. 112-114.
41- "Başhalife", DİA, V, İstanbul 1992, s. 130.
42- "Batı Trakya", DİA, V, İstanbul 1992, s. 144-147.
43- "Bayram Paşa", DİA, V, İstanbul 1992, s. 266-267.
44- "Belen", DİA, V, İstanbul 1992, s. 403-404.
45- "Bulgaristan", DİA, VI, İstanbul 1992, s. 396-399.
46- "Cebel-i Bereket", DİA, VII, İstanbul 1993, s. 185-186.
47- "Cerrah Mehmed Paşa", DİA, VII, İstanbul 1993, s. 415.
48- "Cevdet Paşa", DİA, VII, İstanbul 1993, s. 443-450.
49- "Cisr-i Mustafa Paşa", DİA, VII, İstanbul 1993, s. 33-34.
50- "Cürm ü Cinayet", DİA, VII, İstanbul 1993, s. 138-139.
51- "Çirmen", DİA, VII, İstanbul 1993, s. 341-342.
52- "Les récents développements Archivistiques en Turquie et les archives Ottomanes", Les Villes Arabes, La Demographie Historique et la Mer Rouge a l'Epoque Ottoman, Actes du le Symposium İnternational d'Etudes Ottomanes, Tunus-Zaghouan 1994, s. 67-72.
53- "Klâsik Dönemde Osmanlılarda Haberleşme ve Yol Sistemi", Çağını Yakalayan Osmanlı, Osmanlı Devleti'nde Modern Haberleşme ve Ulaştırma Teknikleri, İstanbul 1995, s. 13-21.
54- "Fatih Devri'nde Osmanlı Devleti'nde Sosyal Hayat", İstanbul Armağanı, Fetih ve Fatih, İstanbul 1995, s. 91-103.
55- "Osmanlı Belgelerine Göre Türk-Etrâk, Kürd-Ekrâd Kelimeleri Üzerine Bir Değerlendirme", Belleten, LX/227 (Ankara 1996), 139-146 (26 Belge ile birlikte) ; Aynı makale ingilizcesi : "The Evaluation of the Words Türk-Etrâk, Kürd-Ekrad as the Appear in the Ottoman Documents", Belleten, LX/227 (Ankara 1996), 147-154.
56- "Osmanlılarda Nevruz Kutlamaları", Nevruz ve Renkler, Türk Dünyasında Nevruz İkinci Bilgi şöleni Bildirileri (Ankara, 19-21 Mart 1996), Ankara 1996, s. 183-188.
57- "Sosyal ve Kültürel Yapılanma Açısından Alınması Düşünülen Tedbirler", Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Terör Sorununun Milli Güç Unsurları Açısından İncelenmesi ve Alınması Gereken Tedbirler Sempozyumu Bildirileri (İstanbul, 14-16 Mayıs 1997), İstanbul 1997, s. 149-159.
58- "Ahmet Cevdet Paşa ve Ma‘rûzâtı", Ahmet Cevdet Paşa (1823-1895) Sempozyumu Bildirileri (9-11 Haziran 1995), Ankara 1997, s. 247-251, 253-254, 255, 257-259.
59- Tarih Çevirme Klavuzu, "Sunuş", Ankara 1997, s. VII-VIII.
60- Egede Temel Sorun, Egemenliği Tartışmaları Adalar : "Sunuş", Ankara 1998, s. VII-VIII.
61- "Anadolu İskânında Urfa ve Çevresi", Türk Kültüründe Karakeçililer Uluslararası Bilgi şöleni Bildirileri (Şanlıurfa-3 Haziran 1999), Ankara 1999, s. 21-26.
62- Türk-Rus İlişkilerinde 500 Yıl, 1491-1992, "Sunuş", Ankara 1999, s. V-VI.
63- "Kıbrıs'ın Alınmasından Sonra Ada'ya Yapılan İskânlar ve Kıbrıs Türklerinin Menşei", Rauf Denktaş'a Armağan, Ankara 2000, s. 208-219 (Doç.Dr. M. Âkif Erdoğdu ile beraber).
64- "Adana Tarihçesi", Efsaneden Tarihe, Tarihten Bugüne Adana : Köprübaşı, haz. Erman Artun-M. Sabri Koz, Yapı Kredi Yayını, İstanbul 2000, s. 10-17.
65- "Osmanlı Döneminde Türkiye'nin Nüfus Yapısı ve Aşiretler", Anadolu'da ve Rumeli'de Yörükler ve Türkmenler Sempozyumu Bildirileri (Tarsus-2000), Ankara 2000, s. 137-144.
66- "Kolonizasyon ve Şenlendirme", Osmanlı, Yeni Türkiye Yayınları, Cilt 4 (Ankara 1999), s. 581-586. Aynı yazı, Yeni Türkiye, Sayı 32 (Ankara 2000), s. 630-635.
67- "Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti ve Balkanlar", I. Uluslararası Türkoloji Kongresi Bildirileri (Prizren 12-14 Aralık 1998), Ankara 2001, s. 29-37.
68- "Atatürk ve Tarih", Hava Kuvvetleri Dergisi, Sayı 339 (Ekim 2001), s. 84-89.
69- "Realities Behind the Relacation", The Armenians in the Late Ottoman Period, Edited by Türkkaya Ataöv, Ankara 2001, s. 109-142.
70- "Ermeni Meselesiyle İlgili Birkaç Rus Kaynağı", Yeni Türkiye, Ermeni Sorunu Özel Sayısı, cilt II/37 (Ankara 2001), s. 735-741.
71- "Ermeni Tehciri", Ermeni İddiaları ve Türkiye Sempozyumu Bildirileri, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli 2001, s. 27-48.
72- "Osmanly Türkmen Döwletinde Hökümet we Jemgyyetçilik ulgamlarynyñ kåmilleşmegi we bu kåmilleşmåniñ Türki Halklarynyñ Dünyåsine Tåsiri", Miras, Sayı 3, Aşkabad 2001.
c) Kitap Tanıtımları :
1- Xavier de Planhol, Les fondements géographiques de l'histoire de l'Islam, Paris 1968, Güney-Doğu Avrupa Araştırmaları Dergisi, Sayı 4-5 (İstanbul 1976), s. 347-355.
2- Nasım Zia, Kıbrıs'ın İngiltere'ye geçişi ve Ada'da kurulan İngiliz İdaresi, Ankara 1975, Tarih Dergisi, Sayı 30 (İstanbul 1976), s. 206-207.
d) Kongre, Seminer ve Sempozyum
1- "Kuruluşundan Günümüze Bulgaristan'da Türk Nüfusu", V. Milletlerarası Türkiye Sosyal ve İktisat Tarihi Kongresi, Marmara Üniversitesi, İstanbul 1989.
2- "Osmanlılarda Haberleşme Teşkilâtı", Marmara Üniversitesi-Türk Tarih Kurumu seri konferansları, Ocak 1989.
3- "Bulgaristan'da Türk Nüfusu", Bulgaristan'da Türk Varlığı Sempozyumu, Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Merkezi, 22 Haziran 1989.
4- "Batı Trakya Türkleri", Marmara Üniversitesi-Türk Tarih Kurumu seri Konferansları, Aralık 1991.
5- "Osmanlı Döneminde Kıbrıs'ta İskân Politikası", Kıbrıs'ın Dünü-Bugünü Uluslararası Sempozyumu, Kıbrıs, 28 Ekim-1 Kasım 1991.
6- "Osmanlı Arşivi'nin Ukrayna ve Dünya Tarihi Açısından Önemi", Osmanlı İmparatorluğu ve Ukrayna Kongresi, Kiev, 20-26 Ekim 1991.
7- "Les Recent Developpements Archivistiques en Turquie et Les Archives Ottoman" (Türk Arşivciliğinde son gelişmeler ve Osmanlı Arşivi), V. Osmanlı Çalışmaları Sempozyumu, Centr d'Etudes et de Recherches Ottoman, Morisques, de Documentation et d'Infomation (CEROMDI), Tunis-Zaghouan, 25-29 şubat 1992.
8- "Osmanlı İdaresinde Yemen ve Osmanlı Arşivi", San'a-Yemen, 8 Ocak 1992 (Arşivlerarası işbirliği için özel davette San'a Üniversitesi'nde Konferans).
9- "Cevdet Paşa", Türk Tarih Kurumu Konferansları, Ankara, 13 Nisan 1995.
10- "Kanuni Döneminde Osmanlı Devleti'ne Genel Bir Bakış", Kanuni Sultan Süleyman'ın Doğumunun 500. Yıl Paneli, Trabzon, 26-28 Nisan 1995.
11- "Osmanlı Belgelerine Göre Türk-Etrâk, Kürd-Ekrâd Kelimeleri Üzerine Bir Değerlendirme", VII. Uluslararası Osmanlı İmparatorluğu'nun Sosyal ve Ekonomik Yapısı Sempozyumu, Almanya/Haidelberg, 24-30 Nisan 1995.
12- "Osmanlı Kaynaklarında Nahçıvan", Uluslararası Kaynaklarda Nahçıvan Sempozyumu, Nahçıvan, 10-14 Temmuz 1996.
13- "Otlukbeli Savaşı'nın Türk Tarihindeki Yeri", Otlukbeli Savaşı'nın Yeri ve Önemi Sempozyumu, Erzincan, 11-12 Ağustos 1996.
14- "Osmanlı Döneminde Kıbrıs'ta İskân Politikası", XII. Osmanlı Öncesi ve Osmanlı Araştırmaları Komitesi Sempozyumu, Çek Cumhuriyeti/Prag, 9-13 Eylül 1996.
15- "Türk Tarih Kurumu ve Balkan Araştırmaları", Tarihte ve Güney-Doğu Avrupa : Balkanolojinin Dünü, Bugünü ve Sorunları Uuslararası Sempozyumu, Ankara, 13-14 Kasım 1996.
16- "Türk tarihinin meseleleri ve Türk Tarih Kurumu", Türk Tarihinin Meseleleri Sempozyumu, Kazakistan/Türkistan, 20-28 Mayıs 1997.
181817- "Osmanlı Devleti'nin Doğu Politikası ve Şah İsmail", Şah İsmail ve Onun Devri Uluslararası Konferansı, Azerbaycan/Bakü, 22-27 Eylül 1997.
18- "Osmanlı Döneminde Buhara Hanlığı ve Buhara Elçileri", İnsanlığın Üçbin Yıllık Bilimsel ve Kültürel Mirası Uluslararası Sempozyumu, Özbekistan/Hive, 18-20 Ekim 1997.
19- "Türkiye İle Bosna-Hersek İlişkilerinin Tarihi ve Kültürel Boyutu", Türkiye Bosna-Hersek İlişkileri Konferansı, Saraybosna, Zenitsa, 23-27 Kasım 1997.
20- "Batı Türklerinin Dünya Medeniyetine Kazandırdıkları", Türk Medeniyeti : Tarih, Bugünü ve Gelişme Perspektifleri Konferansı, Kazakistan/Almaatı, 21-23 Mayıs 1998.
21- "Türkiye'de Tarih Araştırmaları ve Türk Dünyasıyla İlişkisi", Halkların Birliği ve Ulusal Tarih Yılı Toplantısı, Kazakistan/Almaatı, 2-6 Temmuz 1998.
22- "Osmanlılarda Yönetim", Tarih Boyunca Türklerde Devlet ve Cumhuriyet Ulusal Sempozyumu, Ankara, 23-24 Kasım 1998./Haydelberglin, 12-14 Kasım1999.
23- "Osmanlı Devleti'nde İdarî ve Toplumsal Gelişmeler ve Bunun Türk Dünyası Açısından Değerlendirilmesi", Osmanlı Devleti'nin 700. Yıldönümü Sempozyumu, Kırgızistan/Bişkek, 29 Ekim-3 Kasım 1999.
24- "Osmanlı Devleti'nin Kimliği ve Devlet Anlayışı", Osmanlı İmparatorluğu'nun 700. Yıldönümü Sempozyumu, Almanya/Berlin, 12-14 Kasım 1999.
25- "Türkiye Türkmenleri", V. Dünya Türkmenleri Konferansı, Türkmenistan/ Aşkabad, 22-30 Aralık 1999.
26- "Osmanlı Devleti'nin Rumeli İskânıyla İlgili Toponomik Bir Değerlendirme", Balkanlarda İslâm Medeniyeti Uluslararası Sempozyumu, Bulgaristan/Sofya, 21,23 Nisan 2000.
27- "Osmanlı Deniz Yolları ve Fonksiyonları", XIV. CIEPO Kongresi, İzmir, 18-22 Eylül 2000.
28- "Tarih Boyunca Türkmenlerde İnsana Verilen Önem ve İnsanî Değerler", Cultural Heritage of Turkmenistan : Inner Origins and Present Perspective Uluslararası Konferansı, Türkmenistan/Aşkabad, 10-13 Ekim 2000.
29- "Osmanlı Arşivi", Türk-Moldova Ortak Tarihini Araştırma Sempozyumu, Moldova/Kişinev, 6-8 Kasım 2000.
30- "Bir Türkmen Devleti Olarak Osmanlı Devleti Tarihinin Kaynakları", Türkmenistan Daimî Tarafsızlık : Millî Kökler ve Uluslararası Önemi Kongresi, Türkmenistan/Aşkabad, 8-11 Aralık 2000.
İDARÎ GÖREVLERİ
1- 5 Şubat 1986 tarihinden itibaren Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Tarih Anabilim Dalı Başkanlığı'nı yürütmektedir.
2- 14 Temmuz 1989 yılından 17 Aralık 1990'a kadar Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı yaptı.
3- 17 Aralık 1990'dan 1 Mart 1992 tarihine kadar Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcılığına getirildi. Bu müddet içinde Genel Müdürlüğü vekâleten yönetti.
4- 26 Ağustos 1992'de Rektör Yardımcısı oldu.
5- 23 Ekim 1992'den itibaren Rektör vekili oldu (Rektör'ün vefatı dolayısiyle)
6- 23 Kasım 1992'de Rektör yardımcısı oldu.
7- 21 Eylül 1993 Türk Tarih Kurumu Başkanı oldu.
ÜYESİ OLDUĞU VE GÖREV ÜSTLENDİĞİ ULUSAL VE ULUSLARARASI KURULUŞLAR
1- Rusya Tabiî Bilimler Akademisi Üyesi,
2- Merkezi Moskova'da bulunan "Uluslararası Türk Dünyası Akademisi Yönetim Kurulu üyesi",
3- Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü aslî üyesi,
4- Osmanlı Araştırmaları Merkezi Danışma Kurulu üyesi,
5- Ahilik Araştırma Vakfı İlmî Danışma Kurulu Başkanı,
6- Merkezi Türkmenistan'da bulunan "Beynelmilel Gündoğar Halklarının Medenî Mirasını Araştırma Devlet Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi"dir.
7- CIEPO (Uluslararası Osmanlı öncesi ve Osmanlı Araştırma Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi