Sayfalar

9 Mayıs 2008 Cuma

Robot böcekler savaşa geliyorDÜNYA
İlk bakışta, Tom Cruise'nin robot örümcekler ordusuna karşı savaştığı Minority Report filminden bir sahne gibi görünse de, örümcek robotlar, kısa süre içince savaş alanlarında yerini almaya hazırlanıyor.
Daily Mail gazetesinin haberine göre İngiliz savunma şirketi BAE Systems, savaş alanında askerlerin gözü kulağı gibi çalışacak ve binlerce kişinin hayatını kurtaracak robot böcekler geliştiriyor.
Yeni nesil robotların prototipinin bu yılın sonunda hazır olabileceği belirtiliyor. Habere göre robotlar, bubi tuzakları yerleştirilen ya da düşmanların gizlendiği düşünülen tehlikeli mekanlara gönderilerek, çektikleri resimleri askerlere iletecek. Askerlerin yüz yüze kalacağı tehlikelşeri asgariye indirmesi umulan robotlar, elde taşınan bir kamera yardımıyla fotoğrafları iletecek.
Daily Mail, örümcek gibi hareket eden robotların geliştirilmesinde hayli mesafe alındığını belirterek, uzmanların nihai hedefinin, yılan gibi kıvrılabilen ya da kanatlarıyla uçabilen robotlar imal etmek olduğunu yazdı. Yeni 'yaratıkların' bazılarının küçük kameralarla donatılacağı, diğerlerinin ise biyolojik, kimyasal ya da radyoaktif maddeleri tespit edebilecek sensörlerle teçhiz edileceği belirtiliyor.
BAE Systems'ın robotların geliştirilmesi konusunda ABD ordusuyla 19 milyon sterlinlik bir sözleşme yaptığı belirtiliyor.