Sayfalar

20 Ocak 2008 Pazar

Çağımıza Yön Veren Türklerin tasarımına Oskar Ödülü
Çağımıza Yön Veren Türklerin tasarımına Oskar Ödülü
Uçan balık Volitan

20 Ekim 2007 Hakan GENCE

Ankaralı tasarımcıların kurduğu Designnobis, mobilyadan zırhlı askeri araca kadar pek çok farklı şey üzerinde çalışıyor. En son projeleri Volitan isimli tekneyle NewYork’ta 32 ülkeden binin üzerinde projenin yer aldığı organizasyonda "En iyi tekne tasarımı" ve "Yılın en iyi ulaşım aracı" olmak üzere iki birincilik kazandı. Designnobis, bir buçuk yıl önce Dr. Hakan Gürsu ve dört genç tasarımcıyla birlikte Ankara’da kuruldu. Bir tekno kent şirketi olarak hizmet vermeyi hedefleyen oluşum; yeni ürün geliştirmeyi ve endüstriyel tasarım hizmetleri verip Türkiye’yi bu alanda yurtdışında tanıtmayı amaçlıyor. Şimdilerde pek çok farklı alanda ürün tasarlıyorlar. Testaş için takometre ve taksimetre, Profilo Telra için benzinlikte araç tanıma kiti, elektrikli hastane yatağı, çaydanlık, zırhlı askeri araç, zücaciye ürünleri, iç ve dış mekan mobilyaları bunlardan bazıları. Son projeleri de Volitan. Volitan, uçak görünümünde bir tekne. Designnobis, bu çalışmayla önce ABD’de Business Week sponsorluğunda düzenlenen Design Excellence 2007’ye katıldı. Ancak 3 bin proje arasında ilk 10’a kalmasına rağmen derece alamadı. Bu sonuçtan tatmin olmayan tasarımcılar, New York’ta her yıl düzenlenen ve dünyanın en prestijli yarışmalarından birisi kabul edilen "Uluslararası Tasarım Ödülleri 2007"ye (IDA 2007) katılmaya karar verdi. IDA mimarlık, iç mimarlık, moda, ürün ve grafik tasarımı konusundaki uluslararası ve sıradışı tasarım çalışmalarının ayrı ayrı gruplarda değerlendirildiği en kapsamlı organizasyonlardan biri. Dünyaca ünlü tasarımcıların juri olduğu yarışmada, hedeflediğiniz kriterlere ne kadar başarıyla yaklaştığınız, ürünü nasıl kurguladığınız ve bitmiş ürünün profesyonellik düzeyi sonucu birinci derecede etkiliyor. Volitan, bu kriterlere uygulunluğuyla "En iyi tekne tasarımı" grubunda ve pek çok alt grubun yer aldığı "Ulaşım" grubunda "Yılın en iyi ulaşım aracı" tasarımı olmak üzere iki dalda birincilik kazandı. Bu birincilikler Designnobis’in ilk başarısı değil. Daha önce de üç yurtdışı ve beş ulusal yarışmada toplam sekiz ödül aldılar.
İSMİNİ AKDENİZ’DEKİ UÇAN BALIK’TAN ALIYOR
Volitan iki aylık yoğun bir çalışmanın eseri. Hakan Gürsu’nun geliştirdiği proje, tasarımcı Sözüm Doğan’ın da katılımıyla uygulama ve modelleme aşamasına geçmiş. ismini Akdeniz’de yaşayan tek uçan balık türünden alıyor. Ekibin çevreye ve Akdeniz’de kaybolmaya yüz tutmuş türlere dikkat çekme istekleriyle de buldukları bu isim örtüşüyor. Bütün araştırma ve geliştirme çalışmalarını sponsor desteği almadan kısıtlı olanaklar çerçevesinde hazırlayan ekip, projenin son aşamasında TÜBİTAK MAM Enerji ajansının kurumsal desteğini görüyor. Benzer projeler yapan diğer uluslararası tasarım ekiplerinin şartlarına sahip olmamalarının motivasyonlarını daha da artırdığını söylüyorlar. Çalışmalarını daha iyi anlatabilmek amacıyla kısa bir animasyon filmi de hazırladılar.
Videoyu izleyebilmek için
http://www.youtube.com/ adresine Volitan yazmanız yeterli.
IDA 2007’de dünyanın en iyi mimarlarından biri olarak kabul edilen Zaha Hadid ile British Airways yeni uçak koltuklarıyla, Apple firması da çocuklar için tasarladığı yeni dizüstü bilgisayar ürünüyle bu yıl derece aldı. Yarışmanın ardından Designnobis ekibi, Avusturalya’dan tekneyi hayata geçirmek için ilk teklifi aldı bile. Ama öncelikli hedefleri şartların gelişimiyle Volitan’ın suya indiğini görmek. Bu hayallerinin Türkiye’de gerçekleşmesini özellikle istiyorlar.Dünyayı dolaşacak, 100 bin tirajlı kitaba girecekKazanan eserler yıl süresince saygın müzelerde, uluslararası ortamlarda sergileniyor. Projeler dünyayı dolaşıyor. Volitan’ın tasarımcıları Hakan Gürsu ve Sözüm Doğan IDA tarafından 100 bin tirajlı basılan kitaba girmeye hak kazandı. Değerli Denizciler, Akdenizde yaşayan uçan bir balık türü olan VOLITAN; Latince'de hızlı yol alan anlamına geliyor. Ama bundan sonra, 'VOLITAN' kelimesi sanırım tüm yelkencilerin bildiği ve konuştuğu bir 'kavram' haline gelecek. Çünkü 'VOLITAN' yepyeni bir 'tekne tasarımı' adı... İşin olağanüstü tarafı, bu tasarımın bir Türk tarafından ortaya atılmış olması. ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Hakan GÜRSU 'VOLITAN' adlı tekne tasarımı ile, 2007 Uluslararası Tasarım Ödülünü kazandı (IDA 2007). Hem Deniz Araçları hem de Tüm Ulaşım Araçları dallarında... Üstelik bu yarışma 'kazananların', yani daha önce birincilik alanların yarışması olduğundan, ödül 'Birincilerin Birincisi' unvanını da kapsıyor. İşte bu ödül için 'TASARIMIN OSCARI' da deniyor.Türkiye ve özellikle Yelkenciler başta olmak üzere bütün TürkVatandaşları için büyük bir onur ve iftihar kaynağı bence... Ama kaç kişinin haberi var bu ülkede??? Bu hafta sonu Milliyet Gazetesinin (16 Aralık nüshası) Pazar ekinde proje ile ilgili bilgiler geniş şekilde verildi. 'VOLITAN' bütün özellikleri ile alışılmışın çok dışında bir yelkenli tekne. Yakıtı olmadan da gidiyor ve yelkeni bulunmasına rağmen, rüzgar kesildiğinde de yol yapabiliyor. Şekli, yani tasarımı bildiğimiz bütün şekillerin ve hayallerimizin ötesinde. Tamamen çevre dostu! Rüzgarını, yakıtını ve içme suyunu kendi üretiyor. Olduğu yerde 'nokta dönüşü' yapabilen İLK ve TEK deniz aracı... Ömrü 80 yıl. Eşim ve ben yurt dışında yaşadığımız sürede okyanus aşmak amacıyla kullandığımız açık deniz teknelerimizde kullandığımız 'çevre dostu' (örneğin: Güneş Enerjisi kullanan motor ve cihazlar gibi) imkanlardan çok daha gelişmiş olanaklara sahip olduğu anlaşılan VOLITAN konusunu Yelkenciler'in ilgisine ve gündemine taşımak, yapıcı tartışmaya sunmak ve gelişmeleri mutlaka hep birlikte izlemeyi önermek istedik... Denizci ve Yelkencilere Saygı ve Sevgilerimizle...
GÜZİN / TUĞRUL ÜLGEN