Sayfalar

10 Temmuz 2007 Salı

ÇOK FAYDALI BİTKİLERPepino
ünlü isimlerin vazgeçilmezi oldu


Son zamanlarda trend haline gelen saksıda meyve yetiştirmek hatta bunları çiçek yerine hediye olarak göndermek yaygınlaştıkça meyve çeşitleri de artıyor.
27 Ekim 2006 Cuma 14:41
Son zamanlarda trend haline gelen saksıda meyve yetiştirmek hatta bunları çiçek yerine hediye olarak göndermek yaygınlaştıkça meyve çeşitleri de artıyor. Türkiye"nin ilk orkide yetiştiricisi olan Ziya Soner"in yine Türkiye"de bir ilke imza atarak Pepino"nun Digalio adlı çeşidini yetiştirmeye başlamasıyla ünlü isimlerinde aralarında yer aldığı büyük bir tüketici kitlesi oluştu. Çeşitli özellikleri ile birçok rahatsızlığa fayda sağlayan Pepino, meyve olarak yenmesinin yanısıra cilt bakımı için de kullanılıyor


Türkiye"nin ilk orkide yetiştiricisi olan Ziya Soner, saksıda yetiştirilen meyve ağaçlarına mucizevî meyve olarak adlandırılan Pepino"yu da ekledi. Pepino'nun Digalio adlı çeşidini yetiştirmeye başlamasıyla Türkiye"de bir ilke daha imza atan Ziya Soner, içeriği açısından çok zengin olan bu meyvenin bazı hastalıklar için şifa verdiğini ve bunu pepino tüketenlerin söylediğini belirtti.
Aslen Peru menşeili olan ve kavun, muz ve ananas aromalarını birarada bulunduran bu meyve, kabuğu soyularak kavun gibi yenilebiliyor, meze olarak, dondurmalara katılarak, karışık meyve salatalarında garnütür olarak da kullanılıyor. Türkiye'nin dört bir yanından tüketicisi bulunan Pepino'ya sosyetin ünlü simaları da büyük ilgi gösteriyor. Bazı insanlar sağlık iksiri diye nitelendirdikleri Pepino'yu çeşitli rahatsızlıklar için tüketirken bazılarıda meyve olarak hatta cilt bakımı için tüketiyor.

Pepino olgunlaşmadan ve olgunluk seviyesine ulaştığı meyve halinde tüketilebiliniyor... Pepino'nun ham hali özellikle şeker hastaları için tavsiye ediliyor çünkü tam olgunlaşmamış pepino meyvesinin şeker oranı daha düşük olduğundan rahatlıkla kullanılabiliyor.

SAĞLIK İKSİRİ PEPİNO
Kanser hücrelerinin yok olmasında büyük etki sağladığı ve kolestrolü düşürdüğü kullanıcıları tarafından belirtilen Pepino, hücre yenileyici özelliği ile çocukların gelişiminde, C vitamini deposu olma özelliği ile vücut direncini artırmada, kalsiyum bakımından zenginliğiyle ağrıların giderilmesinde etki sağlıyor. Ayrıca Pepino, böbrek kumunda etkili olduğu kadar anemi hastalarına fayda sağlıyor, afrodizyak etkisi yaratıyor, uyku düzenini dengede tutuyor, regl dönemini düzene sokuyor, menopoz döneminde yaşanan psikolojik sorunlarda olumlu etki yaratıyor, K vitamini bulunduğundan kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırıyor. Çocuklarda kemik gelişimi sağladığı, eklem romatizmasında faydalı olduğu ve hemofili hastalığına iyi geldiği Tarım İl Müdürlüğü'nün beyanları arasında yer alıyor.
Not: Bu kadar önemli bir bitkiyi değerli arkadaşım Erol KARARMAZ'dan öğrendim. Bir gün bana apartmanlarının bahçesinde diktiği PEPİNO'ları gösterdi. İlk ondan öğrendim ve internetten araştırdım. Şimdi sizlerle paylaşıyorum. www.erolkararmaz.blogspot.com